piece kombi do saun - budowa i zastosowanie

Piece KOMBI (piece combi) w saunach

Sauna sucha piec eos thermat sauna świerk
Sauna sucha
23 lipca 2015
przeglad-piecow-kombi-ilustracja
Przegląd pieców kombi do sauny
29 lipca 2015
Ilustracja do piece kombi - piec Harvia

Piec Harvia TopClass Combi (Kombi)

Piece kombi (combi) – czym są? Do czego służą?

Sauna z piecem 2-funkcyjnym to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w obiektach do użytku prywatnego. Jest połączeniem możliwości tradycyjnej sauny fińskiej z klimatem zbliżonym do panującego w łaźni parowej.

Funkcja parowa pieca podnosi wilgotność powietrza od 40 do 60% i tym samym stwarza klimat zbliżony do łaźni parowej gdzie powietrze ma 100% wilgotności. Temperatura w saunie mokrej, to również czynnik zbliżony do warunków panujących w łaźni parowej, wynosi około 45-60 stopi.

Do jakiej sauny i dlaczego?

Piece kombi instalowane są w saunach wykonanych z drewna skandynawskiego lub kanadyjskiego, a więc konstrukcja sauny nie również się niczym od tradycyjnej sauny suchej (fińskiej).

Sauna z piecem 2-funkcyjnym często nazywana jest sauną parową, bio-sauną, sauną combi lub tylarium. Taka sauna daje wiele możliwości urozmaicenia kąpieli, dlatego najczęściej decydują się na nią użytkownicy prywatni. Często w domu jednorodzinnym, brakuje przestrzeni by pozwolić sobie na saunę fińską i jednorodzinną, zwłaszcza gdy domowe spa nie było planowane na etapie budowy. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest sauna z piecem 2-funkcyjnym. W jednym miejscu możemy korzystać z tradycyjnej saunie fińskiej, a po włączeniu drugiej funkcji pieca rozkoszować się kąpielą w saunie, która gwarantuje warunki zbliżone do łaźni parowej.

A od strony technicznej?

Producenci lepszych pieców do sauna (np. szwedzkie Tylo) często wyposażają piec dwufunkcyjne w zbiornik za olejki zapachowe i sitko na zioła, co pozwala na kolejne urozmaicenie seansu saunowego o aromaterapię.

Dopracowane sterowniki po włączeniu 2-funkcji nie pozwalają też na ustawienie temperatury wyższej niż 60 stopni, ze względu na bezpieczeństwo. Bardzo gorąca para najzwyczajnie mogłaby poparzyć nasze ciało.

Przy okazji pieców 2-funkcyjnych warto wspomnieć o wentylacji (więcej w artykule „wentylacja sauny”). Każda sauna powinna być wyposażona w wentylację grawitacyjną, natomiast szczególnie istotna jest wentylacja pomieszczenia w którym znajduje się sauna. W przypadku tradycyjnej sauny fińskiej, chodzi jedynie o pozbycie się gorącego powietrza, natomiast w przypadku pieca 2-funkcyjnego jest to wilgotne, gorące powietrze. Nie należy jednak popadać w skrajności, ponieważ wilgotność nie jest o wiele większa niż w budynku mieszkalnym, jedynie dzięki wysokiej temperaturze wrażenie jest inne (wrażenie bardzo wysokiej wilgotności).

Czy warto?

Piece combi mają jeden zasadniczy minus… Są około dwa razy droższe od tradycyjnych pieców 1-funkcyjnych. Niezbędny jest również sterownik zewnętrzny, nie możemy pozwolić sobie na wersję ekonomiczną (sterowanie na obudowie pieca), tak jak w przypadku pieca 1-funkcyjnego.

Pytanie czy warto? Moim zdaniem tak 🙂

Zobacz, jakie piece typu kombi są aktualnie popularne lub dostępne na rynku

Masz pytanie? Zadzwoń, napisz, zostaw komentarz 🙂