Czym jest sauna sucha?

Sauna sucha

Wnętrze sauny - ilustracja do tekstu zalety sauny
Dlaczego warto pójść do sauny – zalety sauny
22 lipca 2015
Ilustracja do piece kombi - piec Harvia
Piece KOMBI (piece combi) w saunach
29 lipca 2015
Sauna sucha piec eos thermat sauna świerk

Sauna sucha, świerk, piec eos

Charakterystyka

Znajdziemy tu najbardziej ekstremalne warunki, temperatura powietrza jest bardzo wysoka 90-100 stopni celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymywana jest na niskim poziomie około 10%.

Dla porównania dodam, że wilgotność powietrza w budynku mieszkalnym utrzymuje się na poziomie 45-65%, w zależności od pory roku.

Sauna sucha – jak korzystać i co nam daje?

Z takiej sauny można korzystać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Świetnie oczyszcza organizm poprzez wydzielanie toksyn wraz z potem, który produkuje organizm broniący się przed wysoką temperaturą.

Regularne korzystanie z sauny suchej świetnie hartuje organizm, działa zbawiennie na bóle mięśniowe, ale również pielęgnuje ciało.

Warunkiem osiągnięcia korzyści płynących z korzystania z sauny suchej jest poprawne saunowanie!

Poniżej komplet cennych wskazówek dotyczących saunowania.

  • z sauny nie należy korzystać bezpośrednio po wysiłku fizycznym, po obfitym, na czczo,
  • przed seansem ciało należy dokładnie umyć i osuszyć,
  • jednorazowy seans w saunie powinien trwać około 15 minut,
  • po opuszczeniu sauny, ciało należy dokładnie schłodzić pod prysznicem zaczynając koniecznie od stóp, stopniowo przesuwając się w stronę serca,
  • kiedy ciało jest schłodzone zaleca się wypoczynek w pozycji leżącej od 15 do 30 minut,
  • po zalecanym czasie wypoczynku można wrócić do sauny na kolejne 15 minut, ponownie schłodzić ciało i wypocząć – stosując się do takiego schematu, możemy poddać się dwóm-trzem seansom w saunie

Sauna sucha czy mokra?

Czasem można znaleźć nazwę „sauna mokra” na określenie sauny, w której polewa się kamienie wodą (nie mylić z sauną ziołowo-parową.

Różnica?

W praktyce to dokładnie takie samo pomieszczenie jak sauna sucha. Różni się jedynie temperaturą, która wynosi około 70-90 stopni celsjusza i wilgotnością powietrza 25-39%. Wilgotność powietrza, podnosimy poprzez polewanie kamieni, które znajdują się w piecu, wodą.

W takiej saunie panują nieco mniej ekstremalne warunki niż w typowej saunie suchej. Wilgotność jaką osiągniemy zależy od częstotliwości polewania kamieni wodą, ale uwaga! Jednorazowo kamienie należy polewać niewielką ilością wody (jedną chochlę), ponieważ zbyt duża ilość wody może dostać się do grzałek pieca i tym samym uszkodzić go.

Zasada saunowania jest dokładnie taka sama jak w przypadku sauny suchej, z tą różnicą że podczas sesji należy polewać kamienie wodą, no chyba że znajdzie się obok jakiś miły saunowicz który zrobi to za nas 🙂

Interesuje Cię poszerzenie tematu? Masz uwagi? Napisz lub zostaw posta 🙂