Budowa sauny - Sauny InfraRED

Budowa sauny

saunamajster - saunamistrz - szkic
Saunamajster
1 grudnia 2015
Sauna parowa? Parowo-ziołowa?
15 grudnia 2015
Budowa sauny - zdjęcie w trakcie

Budowa sauny - zdjęcie w trakcie

Budowa sauny – jakie materiały?

Dawniej sauny budowane były tylko z drewna, dziś często w saunach spotyka się elementy szkła, kamienia czy aluminium. Takie rozwiązania nadają kabinie nowoczesnego charakteru.
Nie należy jednak przesadzać z ilością materiałów zastępujących drewno, szczególnie szkła, ponieważ powoduje to utraty ciepła. Tym samym sauna staje się mało ekonomiczna w eksploatacji – zdecydowanie dłużej się nagrzewa.
  • Pamiętajmy: do sauny wykonanej w całości z drewna (ewentualnie z drzwiami szklanymi) stosuje się piec o mniejszym mocy, niż do sauny o tej samej kubaturze z większą ilością przeszkleń.

Wnętrze sauny

Ściany i sufit powinny być wykończone panelami drewnianymi o grubości minimum 12mm. Drewno odpowiednie do budowy sauny powinno mieć jak najmniej sęków oraz minimalną ilość żywicy oraz dużą gęstość.

Najczęściej stosuje się świerk skandynawski, cedr kanadyjski, jodłę kanadyjką, osika.

Ławy, oparcia oraz wszystkie inne elementy które mogą mieć kontakt z ciałem, powinny być wykonane z drewna charakteryzującego się jak najmniejszym współczynnikiem akumulacji ciepła.

Najczęściej używa się afrykańskiego drewna abachi, rzadziej osiki czy lipy.

Podłoga sauny powinna być wykończona dowolną ceramiką (płytkami). Najczęściej dodatkowo stosuje się drewniany podest. Ze względów higienicznych ważne by ten element był ruchomy (demontowany), tak by umożliwić mycie podłogi sauny. Dodatkowo drewniany podest najbardziej narażony jest na uszkodzenia (np. zalanie wodą) czy też zwykłe zabrudzenia. Natomiast jeśli element ten nie jest scalony z kabiną sauny, zawsze można go wymienić.

  • Ciekawostka: W nowo budowanych domach coraz częściej jednym z elementów wyposażenia jest sauna, ale również coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Moi klienci często pytają czy „podłogówka” będzie przeszkadzać saunie. Odpowiedź brzmi: nie 🙂 Sauna w żaden sposób nie jest scalona z podłogą i ogrzewanie podłogowe nie stanowi generalnie żadnego problemu, choć niektórzy sauniarze wskazują, że może powodować zmianę sposobu obiegu powietrza w saunie, zatem, jeśli mamy możliwość, lepiej wyłączmy ją na czas seansu.
Drzwi do sauny najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego 8mm.
Natomiast klamka od strony wewnętrznej koniecznie musi być wykonana z drewna, tego samego które stosuje się na ławy i oparcia.
Drzwi w saunie nigdy nie są szczelne. Szczelina pod drzwiami oraz kratka umieszczona w mało widocznym miejscu, zazwyczaj pod ławą, przy odpowiedniej dylatacji, zapewniają obieg powietrza podczas seansu.
  • Ze względów bezpieczeństwa drzwi do sauny powinny otwierać się na zewnątrz, poprzez lekkie popchnięcie.

Izolacja sauny – czyli co jest w ścianie?

Pod drewnianymi panelami znajduje się warstwa wełny mineralnej (około 5cm) oraz folia aluminiowe.
Jeśli sauna jest już wyizolowana odpowiednimi materiałami, wystarczy odpowiednio dobrać piec do kubatury i czekać aż osiągniemy żądaną temperaturę. Nagrzanie dobrze wyizolowanej sauny, uzbrojonej w piec o odpowiedniej mocy, nie powinno trwać dłużej niż 30-45 min. Znaczenie oczywiście ma również marka – jakość pieca.
  • UWAGA: styropian nie nadaje się do izolacji sauny!

Wykończenie zewnętrze

Ten punkt dla wielu sam z siebie jest ciekawostką 🙂 Z zewnątrz kabina sauny może być wykończona dowolnym materiałem. Mogą być to panele drewniane (podobnie jak wewnątrz) lub ceramika, gips itp.

Wentylacja

Pomieszczenie w którym znajduje się sauna powinno mieć swoją wentylację!

Tym bardziej jest to warunek konieczny jeśli obok sauny jest prysznic i miejsce do wypoczynku. Przy okazji, zachęcam do takiego rozwiązania, ponieważ zarówno miejsce gdzie można schłodzić ciało jak i miejsce odpoczynku, to dwa niezbędne elementy, zapewniające możliwość poprawnego saunowania.
Budowa sauny powinna być przeprowadzona tak, by podczas seansu umożliwić w niej ruch powietrza. Tak jak wspomniałam powyżej, najlepszym rozwiązaniem są nieszczelne drzwi i kratka wentylacyjna po przeciwnej stronie.

Kabina sauny nigdy nie powinna przylegać do ścian budynku! Takie rozwiązanie zapewnia odpowiedni obieg powietrza.

  • Uwaga: Dodatkowym elementem jest kratka wentylacyjna (anemostat) w suficie. To właśnie tam kumuluje się najcieplejsze powietrze. Po seansie, należy wywietrzyć saunę, a kratka w suficie jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy powietrze wydobędzie się już na zewnątrz sauny, musi znaleźć sobie ujście z pomieszczenia i dlatego niezbędna jest również odpowiednio wentylowane pomieszczenie.

W nowo budowanych domach, w których planujecie saunę, proponuję pomyśleć o wentylacji już na etapie projektu.

Pamiętajcie również o miejscu do schładzania ciała i wypoczynku.

Ważne by te dwa elementy znalazły się możliwie najbliżej sauny.

Interesuje Cię coś jeszcze z zagadnienia, jakim jest budowa sauny? Zapytaj lub zostaw posta poniżej. Zapraszam.