Dlaczego warto pójść do sauny - zalety sauny

Dlaczego warto pójść do sauny – zalety sauny

Foto sauny podczerwieni PLH
Dlaczego lubimy sauny podczerwieni?
21 lipca 2015
Sauna sucha piec eos thermat sauna świerk
Sauna sucha
23 lipca 2015
Wnętrze sauny - ilustracja do tekstu zalety sauny

Sauna, czym jest i jak działa?

Sauna to miejsce gdzie panuje wysoka temperatura, wilgotność powietrza zależna jest od rodzaju sauny i waha się od 10% (sauna sucha) do 100% (łaźnia parowa).

Należy również pamiętać, że sauna ma wiele właściwości prozdrowotnych, świetnie wpływa na kondycję naszej skóry, poprawia samopoczucie.

Jak powszechnie wiadomo, pierwszą reakcją organizmu na wysoką temperaturę jest pocenie, które zabezpiecza skórę przed poparzeniami. Z potem wydzielamy toksyny i sól. Co ciekawe, codziennie wprowadzamy do swojego organizmu zdecydowanie więcej soli niż potrzebuje tego nasz organizm. Finalnie nerki nie są w stanie przetworzyć tak dużej ilości soli, w związku z czym jest ona odkładana w tkankach skóry, co może prowadzić do groźnych chorób. Wizyta w saunie pomaga pozbyć się zbędnych nakładów soli poprzez skórę.

Saunowanie upodobali sobie sportowcy, dlatego coraz częściej w obiektach sportowych, znajduje się miejsce gdzie możemy zażyć kąpieli w saunie suchej czy infrared. Powodów dla których sauna zaczęła być ściśle powiązana z aktywnym/sportowym trybem życie jest sporo. Akurat, gdy piszę ten tekst oddano do użytku stadion w Tychach, a w nim 2 sauny.

Jednym z nich jest zbawienny wpływ sauny (gorących temperatur) na zmęczone mięśnie, a dokładniej na ich regenerację i relaks. Saunowanie może być również swoistą metodą leczenia urazów sportowych.

Sauna to również świetne miejsce dla Pań dbających o urodę, czyli dla wszystkich Pań 😉 
Podobnie jak w obiektach sportowych, coraz częściej w dobrze wyposażone gabinety urody znajdziemy saunę. Jak już wcześniej wspomniałam dzięki kąpieli w saunie nasze ciało oczyszcza się z toksyn i zbędnej soli, podczas seansu pozbywamy się również martwych komórek i nadmiaru łoju, co bezpośrednio wpływa na kondycję skóry. Po wizycie w saunie, skóra staje się gładka i delikatna. Seans w saunie można urozmaicić sobie rytuałami „kosmetycznymi”. Jednym z nich może być kuracja dla włosów. Wystarczy na umyte włosy nałożyć odżywkę/balsam, owinąć włosy ręcznikiem i rozkoszować się kąpielą w saunie.

Jak wiadomo pod wpływem gorącego powietrza pory rozszerzają się, a skóra chłonie kosmetyki znacznie lepiej niż w domowych warunkach. W związku z czym przed wejściem do sauny warto nałożyć na twarz, szyję i dekolt maseczkę. Ważne jest aby stosować kosmetyki na bazie naturalnych produktów! 

Podsumowując:

Czym jest sauna?
Świetnym miejscem dla relaxu ciała i ducha.

Czy warto korzystać z sauny?
Zdecydowanie tak. Zalety sauny dla zdrowia są naprawdę spore.

Pamiętajcie jednak, że istnieją również przeciwwskazania do korzystania z sauny. Jeśli więc borykacie się z jakimiś problemami zdrowotnymi np. kardiologicznymi czy infekcyjnymi, wizytę w saunie uprzednio należy skonsultować z lekarzem.