Sauna parowa czy łaźnia parowa?

Sauna parowa? Parowo-ziołowa?

Budowa sauny - zdjęcie w trakcie
Budowa sauny
7 grudnia 2015
wycena sauny - ilustracja
Wycena sauny – Co potrzebne, by oszacować koszt sauny
5 marca 2016

Sauna parowa, parowo-ziołowa/bio-sauna/sauna combi/sanarium/tylarium

Jak widać nazw jest sporo. Ale to wciąż kabina wykonana z drewna, natomiast wyposażona w piec 2-funkcyjny (combi).
Piece combi wyposażone są w zbiornik na wodę lub rzadziej podłączane są do stałego przyłącza hydraulicznego. Niektórzy producenci wyposażają piece combi w ruszt na zioła oraz pojemniki na olejki aromatyczne.
Piec combi daje wiele możliwości urozmaicania seansu saunowego.

Po pierwsze – sauna

mamy wciąż mamy możliwość korzystania z klasycznej sauny fińskiej, czyli takiej gdzie temperatura wynosi 80-100 stopni celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 10%. Kamienie pieca można polewać wodą lub mieszanką wody z naturalnym olejkiem aromatycznym. Woda szybko odparuje z kamieni i chwilowo podniesie wilgotność powietrza.

Po drugie – para

Po uruchomieniu drugiej opcji pieca, uruchomimy generator pary. Ważne jest, aby zawsze przed włączeniem funkcji parowej upewnić się czy zbiornik na wodę jest pełny!
Piec combi podgrzewa wodę, generuje parę i tym samym podnosi wilgotność powietrza do 40-65%. Temperatura przy takiej wilgotności powinna wynosić 45-65 stopni celsjusza, ponieważ para powyżej tej temperatury może poparzyć skórę. Producenci serowników instalują ograniczniki, które po uruchomieniu funkcji parowej nie pozwalają ustawić temperatury wyższej niż 50-65 stopni celsjusza. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet nowicjusz saunowania będzie bezpieczny! 🙂
Na sterowniku należy ustawić żądany współczynnik wilgotności powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w kabinie panuje stała wilgotność powietrza nad którą mamy pełną kontrolę. Takiego efektu nie uzyskamy polewając kamienie wodą.

Po trzecie – zapachy

Wspomniany zbiornik na olejki aromatyczne i ruszt na zioła to kolejne świetne rozwiązanie zastosowane w piecach combi. Olejek mentolowy plus opcja pary – świetna kuracja dla naszych dróg oddechowych! Można zastosować inny, ulubiony olejek i rozkoszować się wspaniałą aromaterapią, co ważne bez ciągłego podchodzenia do pieca by polać kamienie i uzyskać tylko chwilowy efekt.

Jaka decyzja?

Sauna z piecem 2-funkcyjnym to świetny kompromis dla sauny domowej. Mężczyźni zwykle preferują klasyczną saunę fińską ze względu na bardzo wysoką temperaturę. Kobiety natomiast nie zawsze dobrze znoszą aż tak ekstremalne warunki. Doskonałą odpowiedzią jest tutaj piec combi!

Funkcja parowa pieca combi, daje możliwość kąpieli w niższej temperaturze i wyższej wilgotności, w związku z czy możemy pozwolić sobie na nieco dłuższe sesje i częstotliwość korzystania.

Sauna parowa jest szczególnie ulubiona przez kobiety (też ją wolę!) ponieważ ma ona nieoceniony wpływ na kondycję skóry, układ nerwowy oraz układ krążenia.

A jaki jest Wasz wybór?